Sdružení klubů správných kamarádů ČR

     Sdružení klubů správných kamarádů ČR (SKSK ČR) je poměrně malé sdružení, avšak má hodně zajímavou a bohatou činnost. Vzniklo v roce 1992. U jeho založení stál dnešní náčelník Míla Fuček, kterého jsem se zeptal na pár slov o činnosti tohoto sdružení.
     Proč toto sdružení vzniklo?
     Toto sdružení jsem založil s několika přáteli. Pracuju s dětmi už přes 15 let a do roku 1992 jsem prošel nejrůznějšími dětskými organizacemi. Začínal jsem samozřejmě v Pionýrské organizaci, protože v té době jsem o jiné možnosti nevěděl. Později jsme se stali i turistickým oddílem mládeže. Po roce 1989 jsem pár let vedl skautský oddíl no a v roce 1992 jsem se odhodlal si založit vlastní sdružení. Z předchozích organizací jsem zůstal věrný pouze Klubu českých turistů, kde vedu oddíl, který je členem Asociace turistických oddílů mládeže. Máme dvojí členství.
     V každí z těch organizací se mi něco líbilo a něco ne. Při zakládání SKSK ČR jsem se snažil použít vše, co se mi líbilo a vyvarovat se všeho, co se mi nelíbilo. Od Pionýrů jsme například odkoukali Radu organizátorů, což je orgán, v kterém jsou jenom děti a který pracuje na úrovni ústředí. Děti tak mají přímo možnost ovlivňovat program činnosti sdružení. Naše kluby, které jsou sdruženy do středisek, mají ze strany ústředí velkou volnost. Z ústředí je řídíme pouze metodicky.
     Kolik má v současné době SKSK ČR středisek?
     Nyní máme 6 středisek. Při vzniku SKSK ČR stálo 1. středisko Bratrstvo. Asi rok na to vzniklo 2. středisko Tuláci. Obě tato střediska byla tenkráte pražská. Krátce na to se nám ohlásili klubaři z Žatce a tak vznikolo 3. středisko Liščí stopa. V Žatci hned potom vzniklo i 4. středisko Vlčata. To po půl roce zaniklo, ale po delší době vzniklo místo něj nové středisko, opět v Žatci. To je zaměřeno na kopanou a knoflíkovou kopanou. Rovněž 5. středisko, které vzniklo v Praze, nemělo dlouhé trvání. Nedávno však bylo obnoveno a nyní sídlí ve Vlčicích. No a 6. středisko je moje středisko Zálesáci.
     Jaké nejzajímavější akce SKSK ČR dělá?
     Už asi pátým rokem pořádáme tábory pro děti z dětských domovů. Společně s Nadací Kamarádi realizujeme projekt Integrace dětí z dětských domovů. Pro dětské domovy děláme i sportovní celorepublikové akce. Loni to byl turnaj v malé kopané Kamarád Cup 1999, letos turnaj ve stolním tenisu Grand Prix Kamarád 2000.
     V rámci našeho sdružení máme Závody kamarádské všestrannosti, kde si klubaři měří své táborniské, sportovní a turistické znalosti. Tyto závody probíhají ve třech úrovních - středisková kola, oblastní kola a republikové kolo.
     Čím je zajímavé Tvoje 6. středisko Zálesáci?
     V tomto středisku v současné době převažují kluby, které se skládají z dětí z dětských domovů. Sídlo je v Praze, ale máme zde 27. KSK Panteři, který je ve Staňkově. Je zde několik klubů z dětského domova v Praze 9 - Klánovicích, s kterým poměrně dost spolupracujeme. Zde funguje díky panu Peričevičovi, který nám dává bezplatně k dispozici prostor ve své internetové kavárně, internetový klub. Další dva kluby jsou z dětského domova v Sazené. Další aktivity máme v Praze 4 Nuslích, kde máme klubovnu.

     Zajímaly mě i další střediska, proto jsem ještě udělal krátký rozhodor s vedoucím 1. St KSK Bratrstvo Vaškem Fabiánem a vedoucím 2. St KSK Lukášem Jeřábkem.
     1. St KSK Bratrstvo stálo při založení SKSK ČR. Jaké to bylo tenkrát a jaké je to v něm dnes?
     Za těch osm let se toho změnilo celkem dost. Bratrstvo jako takové začínalo před zhruba 15 lety, kdy byli kluci v 1. až 3. třídě. Měli svoji partu, s které jsme postupně udělali klub a pak i oddíl pod Klubem českých turistů (dříve to byl Svaz turistiky ČSTV). Vznik SKSK ČR pro nás byl tím hlavním impulsem a tak brzo se z dvou klubů staly tři. Dnes už jsou všichni tihle kluci dospělí a dělají patrony jiným klubům a to jak v tomto středisku, tak i v sousedním 2. středisku Tuláci.
     Jedním z členů Bratrstva byl i Lukáš Jeřábek. Jak to tenkrát vypadalo?
     Kluci byli velmi aktivní. Občas byly také drobnější problémy. Kluci to neměli lehké, protože většina z nich vyrůstala v neúplných rodinách - jenom s mámou. Já sám vychoval své tři syny taky bez manželky. Kluci však byli do věci zapálení a tak v této činnosti pokračují. Naše středisko se omladilo o nové kluby.

     Lukáše Jeřábka jsem se zeptal, co zajímavého se děje v Tulácích.
     Zajímavého je toho dost. S prací mi zejména pomáhají moji kamrádi Mlsoun a Stopař. Naše kluby vznikají vesměs z part, které se nudí a tak občas i trochu zlobí. No pravda, některé i více. Například velká parta Zbojníci, která se nedávno přeměnila v kluby. O tom, co tatao parta dělala dnes už naštěstí svědčí jenom názvy klubů, které z ní vznikly.
     Co se v takových klubech děje?
     Kluby mají svoje samostatní schůzky. Tam si o tom, co dělají, rozhodují sami členové klubu. Každý klub má dospělého patrona, který je k dispozici, když potřebují členové klubu něco naučit nebo s něčím poradit a taky jezdí s klubem na výlety. Výlety teď ale většinou děláme střediskové, to znamená, že jede více klubů najednou.
      Kluby mají mezi sebou různé soutěže. Ty si většinou připravují samy. Největší je Bratrsko-tulácký víceboj.
     Na společných střediskových srazech se kluby naučí hrát hry, které potom hrají na svých schůzkách.
     Takže se členové klubů asi nenudí?
     To určitě ne. Někteří, kteří jsou v Radě organizátorů a ještě v redakci časopisu Kamarád si myslím, že spíš nevědí, co dřív. Dělají ale věci, které je baví. Při tom mnozí z nich před pár lety prováděli z nudy nejrůznější lotroviny. Tato činnost je myslím nejlepší prevencí proti dětské kriminalitě, kouření, alkoholismu, vandalismu, drogám, šikaně ale i rasismu. Jsme Sdružení klubů správných kamarádů a jsme kamarádi nejenom sami mezi sebou, ale i s ostaními lidmi a nejenom lidmi, ale i přírodou vůbec - tedy zvířaty a rostlinami.
     Jaký je vlastně rozdíl mezi klubem a oddílem?
      Co se týká samotné činnost, tak moc velký ne. V podstatě je klub malý oddíl, něco jako družina. V celkovém pojetí ale rozdíl je. Činnost v klubu je podstatně volnější. Členové klubu si sami rozhodují, co budou dělat a co ne. Nikdo za nimi nepřijde a neřekne jim, tak teď se budete učit uzlovat, protože za měsíc jsou Závody kamarádské všestrannosti, které musíte vyhrát. Uzlují tehdy, když na to mají náladu a chuť a když mají potřebu se to naučit. Mnozí z nich jsou vůdčí osobnosti, kteří se neradi podřizují autoritám a v oddílu by asi dlouho nevydrželi.

Žatecká střediska jsou pro mě příliš daleko, stejně tak jako Vlčice. Pokud se s vedoucími zbylých tří středisek někdy setkám nebo jinak spojím, udělám rozhovor i s nima. Pokud vás činnost tohoto sdružení zaujala, doporučuju vám se podívat na zozcestník SKSK ČR, který najdete na adrese www.skskcr.adam.cz


Zpět na stránku povídek a reportáží